ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE

Dzięki innowacyjnej technologii i przemyślanym rozwiązaniom ogrzewanie kościelne Kamo zapewnia do 95 % oszczędności energii w porównaniu do konwencjonalnych systemów do ogrzewania kościołów. Tak na przykład w parafia pw. Św. Jacka Odrowąża w Straszynie (w której mieści się 300 miejsc siedzących) przy konwencjonalnym systemie ogrzewania zużyła energii za 24 000 zł, natomiast po założeniu zainstalowaniu ogrzewania kościelnego Kamo koszty spadły do 1 200 zł, co udowodniliśmy mierząc pobór energii. Parafia w ten sposób zaoszczędziła w jeden rok sumę 22 500 zł, przy bardzo wysokim stopniu zadowoleniu wiernych.

„Tu chciałbym również nadmienić, że w poprzednich latach nasza parafia na ogrzanie kościoła przy 300 miejsc siedzących wydawała w sezonie grzewczym około 24 000 (przy niskiej efektywności grzewczej) W tym roku wydaliśmy około 1 200 zł na energię zasilającą ogrzewanie elektryczne firmy Kamo.” – Ksiądz Prałat Ryszard Bugajski, Proboszcz parafii pw. Św. Jack Odrowąża w Straszynie

Zapraszamy do przeczytania całości opinii (tutaj), jak i pozostałych referencji na temat energooszczędnego ogrzewania kościelnego Kamo.

KONWENCJONALNE OGRZEWANIE KOŚCIOŁA

Kościoły nie są przystosowane do ogrzewania. Ogrzewanie kościołów w wielu przypadkach jest wątpliwe. Po pierwsze brakuje odpowiedniej instalacji, a z drugiej strony używanie kościoła trwa często tylko kilka godzin w tygodniu. Większość kościołów wychładza się całkowicie. Zimne mury budowli najbardziej wyziębiają wiernych, można by powiedzieć, że te zimne mury „wyciągają” ciepło z wiernych. Człowiek tam przebywający nie nadąży z produkcją ciepła ze względu na brak ruchu. Równowaga cieplna człowieka zostaje zaburzona i zaczyna on marznąć, w konsekwencji czego zaczyna czuć się się niedobrze, a w najgorszym wypadku może zachorować.

Dlaczego konwencjonalne metody ogrzewania kościołów zawodzą?

Główną metodą ogrzewania kościołów, jest ogrzewanie ich za pomocą ciepłego powietrza. Ciepłe powietrze jednak bardzo szybko unosi się pionowo do góry, w konsekwencji czego wierni nie są wystarczająco ogrzani. Przy tej formie ogrzewania kościelnego wraz z wznoszącym się ciepłym powietrzem unosi się kurz który osiada na inwentarzu kościoła oraz wilgoć, która gromadzi się w najzimniejszych punktach budowli rozpoczynając proces zanieczyszczeń:

uszkodzenie substancji budowli,
niekorzystny klimat dla dzieł sztuki,
zabrudzenia na ścianach, suficie i obrazach,
uszkodzenie i zmiana dźwieku organów.

ZALETY OGRZEWANIA

ciepłe ławki w zimnej świątyni,
krótki czas 3-5 min. podgrzewania przed mszą,
bardzo niski pobór energii srednio ok. 10 W na osobę w ciągu godziny (przykładowo 200 osób to zużycie około 2kWh co równa się około 1.20zł w ciągu jednej mszy),
całkowicie bezpieczne zasilanie 24V,
Świątynię łączymy w dowolną ilość sektorów grzewczych,
regulacja od 1 do 6 poziomów mocy grzewczej (zróżnicowany pobór energii),
neutralne względem zabytków i organów, zalecane przez konserwatorów zabytków,
możliwość realizacji inwestycji w wielu etapach,
łatwy i nieskomplikowany montaż, bezserwisowy, łatwa obsługa,
wysoka estetyka i wygoda siedzenia, pełna kolorystyka z wysoko jakościowych tkanin,
7 lata gwarancji na elementy grzewcze,
konkurencyjna cena, zwrot inwestycji w porównaniu do konwencjonalnych ogrzewań w ciągu 3-4 lat, oszczędność energii.

WAŻNE DANE

średnie zużycie energii na jedną osobę (w skali okresu grzewczego) w czasie godzinnej mszy wynosi ok. 10W,
W czasie jednej mszy zużyjemy około 2 kWh energii.
Średnia cena 1 kWh wynosi obecnie około 0. 6 złotych.
czyli koszt ogrzania 200 wiernych i po części koscioła w czasie jednej mszy wyniesie ok. 1,2 zł.

Działamy na rynku od 1991 roku.